piątek, 26 stycznia 2024

Usuwanie tatuaży byłym członkom gangu

Zerwanie z przestępczą przeszłością

Ludzie, którzy decydują się wejść na drogę przestępstwa prędzej, czy później wylądują za kratkami. Ktoś, kto uważa inaczej, jest w dużym błędzie, ponieważ tylko nielicznym udaje się pozostać niezauważonym dla organów ścigania. Pobyt w takim miejscu wiąże się w wielu przypadkach z tatuowaniem ciała, które po wyjściu z więzienia może uniemożliwić ponowne włączenie się do społeczeństwa. Tego typu tatuaże już na pierwszy rzut oka różnią się od tych wykonanych w profesjonalnym studiu i ktoś, kto zwraca na takie rzeczy uwagę, z pewnością będzie trzymał się na dystans od takiej osoby. Zdobycie pracy również staje się kłopotliwe, przez co osoby karane często wracają do przestępczej działalności, co skutkuje kolejną odsiadką. Łatwo w ten sposób się zapętlić i stać się recydywistą. W Polsce coś takiego jak tatuaż pokazujący przynależność do gangu praktycznie nie istnieje, za to tradycja więziennego tatuażu ma u nas w kraju bardzo długą historię. W Stanach Zjednoczonych wygląda to inaczej, tam gangsterzy tatuują całe ciała (w tym twarz i głowę) w symbole poszczególnych gangów, pokazując w ten sposób lojalność i po prostu przynależność.

Procedury pomocy byłym kryminalistom

W USA członkowie gangów chełpią się tym, że są gangsterami, wybrali taki styl życia i są mu wierni. Wielokrotnie lądują w zakładzie karnym i tam również dołączają do więziennych gangów, nabywając kolejne tatuaże. Większość z nich po opuszczeniu więzienia nie zmienia swojego zachowania. Wielu z nich nie dożyje starości, ginąc w strzelaninach lub od przedawkowania narkotyków. Jednak wśród przestępców zdarzają się tacy, którzy chcą odmienić swój los, lecz ich decyzje z przeszłości, ciało pokryte tatuażami gangów uniemożliwia im wrócenie do normalności, są odpychani przez społeczeństwo.

Dla takich osób powstała fundacja, której zadaniem jest usuwanie tatuaży byłym członkom gangów, tak aby mogli wrócić do życia wśród zwyczajnych ludzi.

Laserowe usuwanie tatuaży jest bardzo drogie i byli przestępcy wiążący ledwo koniec z końcem nie są w stanie sobie na taki zabieg pozwolić. Zwłaszcza że tu nie chodzi o pojedynczy tatuaż, tylko naprawdę obszerne fragmenty skóry pokryte tuszem. Za założeniem fundacji stoi Dr David Ores, który postanowił wystartować z inicjatywą non profit pod nazwą Fresh Start, wciągając w całą akcję salony tatuażu, które w swojej ofercie posiadają także laserowe usuwanie. Aktualnie fundacja Fresh Start działa na terenie Stanów Zjednoczonych, Kanady, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii.

Liczba chętnych na darmowy zabieg jest długa i nie każdemu uda się dostać. Żeby w ogóle być wziętym pod uwagę, dana osoba musi wypełnić specjalny wniosek, w którym zamieszcza swoje tatuaże i opisuje swoją historię i powody, dla których ów tatuaż miałby zniknąć. Co ciekawe do programu zgłaszają się także ludzie będący ofiarami handlu ludźmi. Organizacje przestępcze trudniące się taką działalnością, często oznaczają swoje ofiary tatuażami, niczym swoich niewolników. Gdy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, taka osoba jest informowana o studiu tatuażu, do którego musi się udać na zabieg. Dr Ores podkreśla, że w Stanach Zjednoczonych problem z przestępczością jest bardzo duży i jeśli może przyczynić się do tego, żeby chociaż mała część byłych więźniów zrezygnowała z kryminalnego życia i zaczęła normalną pracę, to chce to robić. Stara się poszerzać swoją inicjatywę o nowe salony i ma nadzieję na to, że coraz więcej specjalistów mających na wyposażeniu odpowiedni sprzęt, będzie współpracować z jego fundacją.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Znaczenie japońskich tatuaży: Historia i symbolika

Tatuaże od dawna odgrywały istotną rolę w kulturze Japonii. Historia japońskich tatuaży (irezumi) sięga wieków wstecz, kiedy to pełniły różn...