Japoński gangster zmagający się z przeszłością
Popularna w Japonii (i nie tylko) seria gier opowiadająca o byłym przestępcy, który posiada niezwykłe umiejętności w sztukach walki, jakie wykorzystuje przeciwko swojemu dawnemu klanowi, W Yakuzie podziwiać można wiele tatuaży, które swoim wyglądem odnoszą się do faktycznych wzorów, wykorzystywanych przez japońskich gangsterów. Chociażby z tego względu warto zwrócić na ten tytuł uwagę.
Gry tworzone w kraju kwitnącej wiśni są na tyle specyficzne, że można je albo kochać, albo nienawidzić. Osobiście nie przepadam zbytnio za takimi tytułami, lecz wymienić mogę parę wyjątków, które jak najbardziej przypadły mi do gustu. Pośród nich znajduje się seria o nazwie Yakuza, która jak sama nazwa wskazuje, koncentruje się na mafijnych porachunkach w japońskim półświatku. Już nie raz wspomniałem, że opowieści o gangsterach to coś, co mnie bardzo interesuje i pewnie z tego względu polubiłem Yakuzę.
W grze wcielamy się w nawróconego gangstera o imieniu Kazuma Kiryu, który pomimo chęci oderwania się od dawnego życia, przez splot różnych wydarzeń, jest zmuszony powrócić do swoich starych nawyków. Kierując się niemalże samurajskim honorem, walczy z członkami przestępczej organizacji, eksterminując ich w widowiskowy sposób. W późniejszych częściach w nasze ręce oddane zostają również inne postaci, które posiadają swoje własne wątki fabularne. Niemniej jednak najważniejszym bohaterem serii jest bez wątpienia Kiryu. Jeżeli chodzi o rozgrywkę, to śmiało można nazwać ją chodzoną bijatyką, albowiem główny trzon gry opiera się na walce wręcz, bronią białą lub elementami otoczenia. Yakuza błędnie jest porównywana do serii Grand Thef Auto, bo pomimo otwartego świata, posiada zupełnie inne założenia. Nie jest to ogromny sandbox, gracz ma możliwość poruszania się po niewielkim wycinku wirtualnego miasta i robi to wyłącznie na piechotę.
Perfekcyjnie oddane tatuaże członków Yakuzy
Robiąc grę o Yakuzie, nie można pominąć tak istotnej rzeczy jak tatuaże, które są nieodłącznym elementem tej przestępczej organizacji. Więcej na temat znaczenia japońskich tatuaży, można znaleźć pod tym linkiem. To artykuł, który napisałem jakiś czas temu. Pokazuje, że tatuowanie w Japonii oprócz niepowtarzalnego wyglądu, niosło ze sobą także określone przesłanie. Po tym jak zbadałem temat japońskiej sztuki tatuażu, zwanej Irezumi widzę, jak bardzo twórcy przyłożyli się do realistycznego odwzorowania tego aspektu w grze. Gangsterzy mają ciała wytatuowane we wzory, które są zgodne z rzeczywistością. Byłem pod ogromnym wrażeniem tego jak, to wygląda i powiem szczerze, że jeżeli chodzi o orientalną stylistykę tatuaży w grach, to Yakuza nie ma sobie równych. Są one tak samo obszerne i kolorowe, jak na zdjęciach prawdziwych przestępców z Japonii, a poszczególne motywy są utrzymane z zasadą Irezumi, która w tym kraju posiada naprawdę długą historię.
W części nazywającej się Yakuza 0, opowiadającej o początkach przestępczej kariery Kazumy i jego przyjaciela (później arcywroga) można zauważyć, że jego tatuaże dopiero powstają. Tu po raz kolejny twórcy wykazali się ze znajomością tradycji Yakuzy i samego procesu tatuowania, który jest długi, bolesny i kosztowny, więc pokrycie ciała takim tatuażem, do łatwych nie należy. Dopiero przestępcy, którzy coś znaczą w hierarchii, mogą sobie na nie pozwolić. Jeżeli ktoś jest fanem japońskich tatuaży lub tatuaży w ogóle to moim zdaniem to pozycja obowiązkowa do ogrania, bo jest na czym zawiesić oko.
Zobacz wybrane przez nas maszynki do tatuażu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz